Choroby przenoszone drogą płciową

  • Zapalenie cewki moczowej
  • Opryszczka narządów płciowych -Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.
  • Kłykciny kończyste - Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe jest to choroba weneryczna występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest ona wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Inne jednostki chorobowe

Chlamydia psittaci

Chlamydia psittaci wywołuje chorobę ptasią (ornitosis, psittacosis).

Jak wcześniej wspomniano dotyczy ona różnych gatunków zwierząt, nie tylko ptaków. To właśnie od nich może zarazić się człowiek. Nie jest to jednak jedyna możliwa droga infekcji. Chorobą ptasią można się również zarazić od chorego człowieka, co jest dużo bardziej niebezpieczne niż przeniesienie zakażenia od chorego ptaka. Do zakażenia dochodzi po nawet bardzo krótkim kontakcie z wydalinami ptaków i wydzieliną z nosa. Nie spotkano się dotąd z przypadkiem, aby do infekcji doszło przez spożywanie potraw z drobiu.

Przebieg choroby bywa różny. Zwykle zaczyna się ona wysoką, sięgającą nawet 40 st. C gorączką z dreszczami, której towarzyszą bóle głowy o znacznym nasileniu. Często spotykane są również uogólnione bóle mięśniowe.

Występuje suchy, szczekający kaszel, czasami pojawia się wysięk w jamie opłucnej oraz ból opłucnowy. W rozległym zapaleniu płuc obecna jest duszność i sinica. Obraz radiologiczny zmian zapalnych ma charakter atypowego zapalenia płuc.

Bardzo rzadko występują objawy mózgowe - pojawiają się, gdy do zakażenia doszło od chorego człowieka lub od importowanych papug (papuzica - psittacosis). Przybierają one zwykle postać zaburzeń snu lub zaburzeń psychicznych - depresyjnych, delirycznych, niezwykle rzadko dochodzi do śpiączki mózgowej.

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego także nie występują często i są to zwykle bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, epizodycznie dochodzi do żółtaczki. Wątroba i śledziona często bywają powiększone. Rzadkimi powikłaniami są zakrzepowe zapalenie żył oraz zawał płuca o złym rokowaniu.

U części chorych choroba przebiega łagodnie - wtedy zwykle szybko dochodzi do pełnego wyzdrowienia. Nawroty są w tym przypadku bardzo rzadkim zjawiskiem.

W leczeniu stosuje się głównie tetracykliny.

doksycyklina