Choroby przenoszone drogą płciową

  • Zapalenie cewki moczowej
  • Opryszczka narządów płciowych -Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.
  • Kłykciny kończyste - Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe jest to choroba weneryczna występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest ona wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Inne jednostki chorobowe

Zespół Reitera

W przebiegu infekcji Chlamydia trachomatis może rozwinąć się reaktywne zapalenie stawów, zwane inaczej zespołem Reitera lub zespołem Fiessingera i Leroya.

Jest to jałowe zapalenie stawów, które obejmuje poszczególne stawy asymetrycznie. Poprzedzone jest infekcją narządów płciowych, stąd nazwa SARA - sexually acquired reactive artritis. Objawy ogólnoustrojowe takie, jak gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, bóle mięśniowe natomiast mogą wystąpić nawet na miesiąc przed objawami stawowymi.

Samo zapalenie charakteryzuje bolesny obrzęk jednego lub kilku stawów, zwykle kończyny dolnej, choć może być w przebiegu tej choroby zajętych wiele stawów, również stawów kończyn górnych, a nawet stawów krzyżowo-biodrowych ( z towarzyszącym bólem pleców i pośladków) i kręgosłupa. Może dojść także do zapalenia piętowych przyczepów ścięgien - ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego, co daje objawy w postaci bólu pięt i trudności w chodzeniu.

Objawy chorobowe ze strony skóry i błon śluzowych to najczęściej afty zlokalizowane w obrębie jamy ustnej – na śluzówce policzków, wewnętrznej powierzchni warg, dziąsłach i podniebieniu oraz zmiany na paznokciach (przebarwienia, zgrubienie, rogowacenie płytki paznokciowej).

Zajęty jest również narząd wzroku - dochodzi bowiem do zapalenia spojówek o nieznacznym nasileniu, któremu towarzyszy ich zaczerwienienie, czasami także obrzęk powiek. W rzadszych przypadkach występuje ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka, zwykle asymetryczne, jednostronne. Pojawia się wtedy ból oka, jego zaczerwienienie, światłowstręt, pogorszenie ostrości wzroku.

Jak w pozostałych infekcjach chlamydialnych obecne są również objawy ze strony układu moczowo-płciowego, podobne jak w przypadkach izolowanych infekcji Chlamydia trachomatis poszczególnych narządów. Tak więc obserwuje się wyciek z cewki moczowej i ból przy oddawaniu moczu (jak w wymienionym wcześniej zapaleniu cewki moczowej czy zapaleniu pęcherza moczowego). U mężczyzn może również być obecne zapalenie jądra, najądrza i gruczołu krokowego. Mogą u nich występować także zmiany nadżerkowe i pęcherzykowe (niebolesne, nie pozostawiające blizn po wygojeniu) zlokalizowane na żołędzi (obrączkowate zapalenie żołędzi) oraz na trzonie prącia lub w okolicy ujścia cewki moczowej.

U kobiet spotyka się częściej bezobjawowe zapalenie szyjki macicy lub zapalenie cewki moczowej.

Rzadko występują objawy ze strony innych narządów - serca (zaburzenia przewodzenia, nabyte wady zastawkowe, zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego oraz zapalenie aorty wstępującej), jelit (mikroskopowe zapalenie jelit), może też pojawić się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie błon surowiczych.

Zespół Reitera należy różnicować z boreliozą, popaciorkowcowym zapaleniem stawów, sarkoidozą oraz infekcjami i urazami stawów.

Leczenie powyższego schorzenia polega na stosowaniu fizjoterapii oraz farmakoterapii. W zakażeniu Chlamydia trachomatis stosuje się wczesną antybiotykoterapię, taką, jak we wcześniej omówionych przypadkach. Poza tym w leczeniu dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego podaje się niesterydowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, a jeśli one są nieskuteczne-można zastosować sulfasalazynę, w wybranych przypadkach także spróbować leczenia metotreksatem, azatiopryną, solami złota. W bardzo ciężko przebiegających przypadkach zespołu Reitera stosuje się terapię biologiczną infliksimabem i etanerceptem. W zmianach skórnych i ocznych również stosuje się glikokortykosteroidy.

Powikłania zespołu Reitera występują rzadko - czasami pozostaje niepełnosprawność ruchowa, w wyniku agresywnego przebiegu choroby (zajęcie stawów kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych i stawów kończyn dolnych). Jeśli zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka zostanie zaniedbane, nie bedzie właściwie leczone lub często będą miały miejsce nawroty choroby - może dojść do powstania zaćmy, a nawet do ślepoty. W ciężkich przypadkach zespołu Reitera może także wystąpic skrobiawica wtórna. Na ogół jednak rokowanie jest dobre i nie dochodzi do pojawienia się ciężkich powikłań narządowych.

doksycyklina