Choroby przenoszone drogą płciową

  • Zapalenie cewki moczowej
  • Opryszczka narządów płciowych -Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.
  • Kłykciny kończyste - Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe jest to choroba weneryczna występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest ona wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Inne jednostki chorobowe

Grzybica pochwy

Okolice narządów płciowych powinny mieć kwaśne PH, pomaga to utrzymać prawidłową florę bakteryjną w narządach rodnych, dzięki czemu organizm broni się przed infekcjami. Często sami przyczyniamy się do niszczenia tej flory bakteryjnej poprzez stosowanie niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej lub nie stosując leków osłonowych przy kuracji antybiotykowej. Antybiotyki wyniszczają zdrowe bakterie umożliwiając rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Najczęściej prowadzi to do zachorowania na grzybicę pochwy, inaczej zwaną kandydozą lub drożdżycą.

Przynajmniej raz w życiu chorują na nią niemal wszystkie kobiety. Statystycznie raz w roku dotyka ona niemal jednej na trzy kobiety w wieku rozrodczym. Drożdżyca charakteryzuje się tendencją do nawracania co ma związek z prowadzonym trybem życia. Na kandydozę często zapadają kobiety w ciąży, ze względu na zmieniające się w tym okresie środowisko pochwy i zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu.

Grzybica pochwy wywoływana jest przez naturalnie występujące w organizmie drobnoustroje Candida albicans – grzyby drożdżopodobne. Ich nadmierne namnażanie prowadzi do zachorowania. Aby uniknąć zachorowania ważne jest przestrzeganie higieny, przy czym nadmierna higiena z zastosowaniem niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych również może prowadzić do grzybicy pochwy. Powinno się stosować specjalne płyny do higieny intymnej, które mają PH właściwe dla okolic narządów rodnych i przyczyniają się tym do rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej. W trakcie kuracji antybiotykami należy pamiętać o przyjmowaniu leków ochronnych zawierających pałeczki kwasu mlekowego.

Jeżeli już nie uda się uniknąć zachorowania należy skontaktować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Pozwala to ustalić jakie dokładnie bakterie są przyczyną stanu chorobowego i dobrać odpowiednie leki. (Więcej na temat leczenia samej choroby znajdziesz w witrynie grzybicapochwy.net.pl/leczenie.php). Jeżeli choruje kobieta prowadząca aktywne życie seksualne to leczenie koniecznie trzeba przeprowadzić u obojga partnerów aby uniknąć nawrotów choroby.

doksycyklina